Maratons cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām

Veiksmīgi noslēdzies pārrobežu maratons cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām

Noslēdzies vairāk nekā nedēļu ilgais maratons Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kurā piedalījās cilvēki ratiņkrēslos. Jau tika ziņots, ka maratons aizsākās Lietuvā, Gražutes reģionālā parka teritorijā esošajā mazpilsētā Salakas. Maratonu Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā projekta „Zaļie maršruti bez šķēršļiem” ietvaros organizēja Lietuvas invalīdu asociācija.

5.augustā Lietuvā ieradās vairāk nekā 30 pasākuma dalībnieku – 17 cilvēki ratiņkrēslos, brīvprātīgie un palīgi, lai iepazītos un sagatavotos maratonam. Notika braucamrīku tehniskās pārbaudes un treniņi, jo daudzi maratonā brauca pirmo reizi. Tehnikas testēšanas laikā tika apskatīta arī projekta „Zaļie maršruti bez šķēršļiem” ietvaros Gražutes reģionālā parka teritorijā izveidotā infrastruktūra – laivu piestātne, āra klase, ugunskura vieta un sanitārais mezgls.

7. augustā maratona dalībnieki mēroja ceļu no Salakas līdz Zarasai. Promenādē maratonistus sagaidīja vietējās pašvaldības pārstāvji, folkloras kopa un vietējie iedzīvotāji. 8.augustā maratona dalībnieki ieradās aizsargājamo ainavu apvidū „Augšdaugava”. Kā pirmo viņi apmeklēja Naujenes novadpētniecības muzeju. Muzejs pirmo reizi tūrisma sezonu uzsāk renovētajās telpās, un tā piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs. „Naujenes muzejs ir piemērots uzņemt cilvēkus ar īpašām vajadzībām un šī bija pirmā reize, kad pielāgotību varēja novērtēt arī reālos apstākļos,” atzina  muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesnika. Galapunkts šai dienā bija Slutišķu sādža, kur braucēji mierīgā gaisotnē baudīja Daugavas rāmo tecējumu un dalījās iespaidos par braucienu.

Nākamajā rītā no Slutišķiem maratonisti devās uz Dagdu un Ezernieku pludmalē Rāznas nacionālā parka teritorijā apskatīja projekta ietvaros izbūvēto infrastruktūru. 11. augustā brauciena dalībnieki veiksmīgi šķērsoja Baltkrievijas robežu. Gan robežas kontrolpunktā, gan ceļā uz Rassony satiktie cilvēki bija ļoti atsaucīgi, atzīst brauciena dalībnieki.

Vienīgais Latvijas pārstāvis Aivars Krekovskis mēroja tālu ceļu no Talsu novada Lībagu pagasta. Viņš atzīst, ka guvis vienreizēju pieredzi un labprāt piedalītos līdzīgā maratonā arī citreiz. Viņš cer, ka arī nākamgad norisināsies līdzīgi pasākumi un Latvija tajos būs pārstāvēta kuplākā skaitā. Bet no šī gada brauciena visspilgtākās atmiņas saistītas ar maratona dalībnieku sagaidīšanu Zarasai pilsētā. No Baltkrievijas maratonā piedalījās 5 cilvēki, 3 no viņiem – ratiņkrēslos.

Maratona rīkotāja – Lietuvas invalīdu biedrības pārstāve Ginta Žemaitaityte ir gandarīta par ieceres realizēšanu un izdevušos braucienu. Kopā nobraukti ap 350 km, no kuriem teju 300 km cilvēki ar pārvietošanās grūtībām mēroja ratiņkrēslos. Par braukšanai smagāko posmu reljefa dēļ maratona dalībnieki atzinuši ceļa posmu no Krāslavas līdz Dagdai, grūtāk izbraucami ceļi bija arī Baltkrievijā. Maratona dalībnieki, jo īpaši tie, kuri šāda veida pasākumā piedalījās pirmo reizi, atzina, ka tā bija lieliska iespēja noticēt sev, pārliecināties par savām spējām, iepazīties ar pieredzējušiem braucējiem, apskatīt interesantas vietas aizsargājamās dabās teritorijās un pilnvērtīgi pavadīt laiku.

Dabas aizsardzības pārvalde izsaka lielu pateicību pasākuma rīkotajiem un dalībniekiem. Cerams, ka projektā „Zaļie maršruti bez šķēršļiem” izveidotā infrastruktūra būs noderīga daudziem ceļotājiem ratiņkrēslos un braucienā gūtā pieredze ceļojumam dabā būs labs piemērs citiem.

Plašāka informācija par Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmu pieejama interneta vietnē www.enpi-cbc.eu, bet par projektu „Zaļie maršruti bez šķēršļiem” un tā norises gaitu - Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā www.daba.gov.lv.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 172 337.90 EUR, no kurām 155 104.11 EUR ir Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas līdzfinansējums, bet 17233,79  EUR - partneru līdzfinansējums.

Projektu kopīgi īsteno Dabas aizsardzības pārvalde kā vadošais partneris, Dagdas novada dome (Latvija), Dagdas invalīdu brālība „Nema” (Latvija), Gražutes Reģionālais parks (Lietuva), Viļņas invalīdu biedrība (Lietuva) un Valsts dabas aizsardzības uzņēmums "Eko-rosi" (Baltkrievija), asociētie partneri - Latvijas cilvēku ar invaliditāti sadarbības organizācija SUSTENTO (Latvija) un Vitebskas sabiedriskās asociācijas vienotā organizācija ”Republikas ratiņkrēslu  lietotāju apvienība”.

 

Sanita Zunda

Projekta „Zaļie maršruti bez šķēršļiem” vadītāja

Regīna Indriķe

Dabas aizsardzības pārvalde

Foto: Jonas Dumša

 

19.08.2014.