Latviešu tautas tērpu iegāde kultūras mantojuma saglabāšanai Dagdas novadā

2013.gada sākumā Lauku atbalsta dienests apstiprināja Dagdas novada pašvaldības projekta iesniegumu „Latviešu tautas tērpu iegāde kultūras mantojuma saglabāšanai Dagdas novadā”.


Neskatoties uz to, ka Latgale vienmēr tika uzskatīta par nabadzīgāko reģionu, cilvēki šeit ir garā stipri, īsti savas zemes patrioti un ar plašu kultūras mantojumu, ko ir veidojušas daudzas laika gaitā iesakņojušās etniskas grupas. Latgalieši ir lepni par savu kultūru, tāpēc kārtīgi, atbilstoša stila un krāsas tautas tērpi ir vitāli svarīgi piedaloties skatēs, Deju un Dziesmu svētkos, uz kuriem sabrauc kultūras cienītāji ne tikai no visas Latvijas, bet arī ārzemēm.

 

Jauni tautas tērpi ļaus izbaudīt svētku pacilātību, nedomājot par ielāpiem, neatbilstošām krāsām un neērtām kurpēm, kā tas bijis iepriekšējās reizēs. Uzstāšanās ar nokalpojušiem (caurumainiem, izbalējušiem un noplukušiem) tērpiem ir necieņas izrādīšana gan pret latviešu tautas deju, kas ir nacionāla latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa, gan kultūru un tautu kopumā.

 

Projekta rezultātā Dagdas Tautas nama Tautas deju ansamblis "Dagda" un Šķaunes pagasta tautas deju kolektīvs "Dancary" iegūs jaunus latviešu tautas tērpus, kas uzlabos gan priekšnesumu kvalitāti, gan dejotāju vizuālo tēlu. Tai pat laikā palielināsies esošais tērpu klāsts, kas ļaus variēt dejas un iekļaut deju repertuārā vēl nebijušas kompozīcijas, ko agrāk neatļāva piemērotu tērpu trūkums.

 

Skatītāji varēs priecāties par jaunām dejām un iepazīt patiesus latviešu/latgaliešu tautas tērpus, kas daudziem, iespējams, kalpos par motivāciju iestāties deju kolektīvā. Tiks sekmēta tautas deju tradīciju saglabāšana un attīstīšana, īpašu uzmanību veltot Latgales kultūras mantojumam, jo pārsvarā tiks iegādāti Latgales tautas tērpi atbilstoši visām prasībām.

 

Projektu plānots īstenot līdz 2014.gada sākumam.

 

Aļona Koļesņikova

projekta vadītāja

 

18.01.2013