No graudiņa līdz kukulītim

Dagdas novada karjeras attīstības atbalsta pasākums

5., 6.klašu pasākums “No graudiņa līdz kukulītim”

29.05.2017

Muzejs “Andrupenes lauku sēta”, Andrupenes pagasts

 

 

Pasākums notiek projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Mērķis: sniegt priekštatu par profesijām, kas saistītas ar maizes tapšanu

Dalībnieki:  Ezernieku vidusskolas, Andrupenes , Andzeļu pamatskolas 5., 6. klašu skolēni

 

Apraksts

Maize  jau no agrīniem laikiem ir bijusi viens no nozīmīgākajiem pārtikas produktiem un  maiznieka arods ir viens no vecākajiem amatiem pasaulē, tāpēc  Eiropas Sociālā fonda projekta “Karjeras atbalsts izglītojamiem  vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2017. gada 29.maijā Andrupenes lauku sētā notika Dagda novada karjeras attīstības atbalsta pasākums “No graudiņa līdz kukulītim”, kurā piedalījās Andrupenes pamatskolas 5., 6., 7., 9.klašu, Andzeļu pamatskolas 6. klases un Ezernieku vidusskolas 5., 6. klašu skolēni un viņu skolotāji.

    

Maizes tapšanas procesā ir iesaistīti daudzu profesiju pārstāvji, tāpēc pasākuma ievadā skolēni  latviešu tautas dziesmās mēģināja  atpazīt dažādus arodus. Tie ir lauksaimniecības speciālisti, zemes kopēji, graudu novācēji, malšanas speciālisti, maizes recepšu autori, uztura speciālisti, maizes cepēji, produkcijas piegādātāji, viesmīļi, tūrisma speciālisti.

    

Turpinājumā dalībnieki iepazina  Andrupenes lauku sētā maizes cepšanas mūsdienīgo versiju. Visiem klātesošajiem kļuva skaidrs, ka  maizes cepšana ir īsta māksla – tas ir sarežģīts un laikietilpīgs darbs, kas prasa rūpību un uzmanību. Katram cepējam ir savi noslēpumi, kas viņa cepto maizīti padara īpašu un atšķirīgu no citām. 

  

Tālāk sekoja izceptās maizītes degustācija.

   

Nobeigumā skolēni minēja latviešu tautas mīklas par redzēto un dzirdēto  maizes tapšanas laikā. Vērīgākie un uzmanīgākie skolēni, kuri atminēja mīklas, saņēma saldumiņus.

  

Skolēni ieskatījās muzeja “Andrupenes lauku sēta” ekspozīcijā un nokļuva  20.gadsimta sākumā Latgales laukos, apskatīja simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus, ieinteresējās  par citiem senajiem arodiem.

 

Sagatavoja Sandra Vērdiņa

13.06.2017.