Karjeras attīstības atbalsta pasākumi janvārī

Plānot karjeru nozīmē pieņemt lēmumus, lai sasniegtu karjeras mērķi. Profesionālās karjeras izvēle varētu būt viens no svarīgākajiem lēmumiem, jo tieši tā ir pamatā turpmākajam dzīves ceļam: mācības, darbs, profesija. Individuālajā karjeras plānā ir svarīgi ietvert savu rīcību soli pa solim, lai nepalaistu garām ko nozīmīgu. Pats svarīgākais solis karjeras plānošanā ir sevis izpēte, kas jāsāk darīt jau pirmsskolas un sākumskolas vecumā.

Tādēļ Dagdas vidusskolas 3. klašu, Ezernieku vidusskolas 1. – 4. klašu un Andrupenes pamatskolas 2.– 4. klašu skolēniem 11. decembrī notika interaktīva nodarbība “Ko es protu? Ko es varu?”, ko vadīja pieredzējusi trenere karjeras jautājumos Jolanta Priede. Nodarbības laikā, caur multfilmu tēliem, tika veidota bērnu izpratne par to, kā noteikt spējas, prasmes un kā pieņemt lēmumu par atbilstošāko nodarbošanos. Uzsvars tika likts uz to, ka lēmumi katram jāpieņem pašam, protams, ieklausoties apkārtējo padomos.

Šajā pašā dienā Jolanta Priede novadīja lekciju – diskusiju “Pats savas laimes kalējs” Dagdas un Ezernieku vidusskolas 10. – 11. klašu skolēniem. Lekcijas laikā tika diskutēts par to, kā izvēlēties sirds profesiju, pareizi rakstīt CV, motivācijas vēstuli, sagatavoties darba intervijai – tipiskas kļūdas un praktiski padomi darba meklējumos.

17. janvārī Andrupenes pamatskolas 2. – 4. klašu skolēni, KAA pasākuma “Profesijas mums apkārt” ietvaros, devās ekskursijā uz Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Šķaunes robežapsardzības nodaļu, lai iepazītu robežsarga profesiju. Skolēni apskatīja robežsargu darba telpas, aprīkojumu, transportlīdzekļus, ieročus, ko robežsargi izmanto pildot savus dienesta pienākumus, vēroja kinologa demonstrējumus, mācījās pareizi rīkoties ar binokļiem, dažāda veida lukturiem un uzdeva sev interesējošos jautājumus. Lūk dažu skolēnu pārdomas un atziņas pēc ekskursijas.

“Es uzzināju, lai kļūtu par robežsargu, ļoti daudz jāmācās. Ja es izvēlētos robežsarga profesiju, tad būtu kinologs. Es dresētu suni un strādātu kopā ar viņu. Robežsardze ir vajadzīga, lai neviens bez dokumentiem nepārkāptu robežu un nepārvestu narkotikas.”

“Es uzzināju, ka darbs robežsardzē ir ļoti grūts.  Man ļoti patika, es gribētu vēlreiz uz turieni aizbraukt.”

“Es uzzināju par aprīkojumu un mikroautobusu, kurā ir video kameras. Pēdējo reizi robežsargi ar šo autobusu bija misijā Grieķijā.”

Šie pasākumi tika organizēti projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Savukārt 15. janvārī Dagdas vidusskolas, Ezernieku vidusskolas un Andrupenes pamatskolas jaunieši apmeklēja Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departamenta rīkotos seminārus “Stereotipi un  realitāte – karjeras iespējas būvniecības nozarē” un “Izglītības un darba iespējas medicīnas nozarē” Krāslavā.

Medicīnas nozare ir populārākā jauniešu vidū visā Latvijā, par ko liecina VIAA veiktā aptauja. Tā ietver sevī ļoti daudzas profesijas un piedāvā plašas karjeras attīstības iespējas. Šajā seminārā no Dagdas novada piedalījās 35 jaunieši. Semināra laikā RSU studenti iepazīstināja jauniešus ar augstskolas studiju programmām, studiju procesu, studentu ikdienu un iespējām savienot studijas ar darbu un citiem vaļaspriekiem, pastāstīja par  Latvijas medicīnas nākotnes izaicinājumiem un simulācijās balstītām studijām. LU PSK pārstāvji sniedza informāciju par to, ko var apgūt medicīnas koledžā un kādas ir karjeras attīstības iespējas koledžu beidzot. Noslēgumā bija tikšanās ar NMPD pārstāvjiem, kas izstāstīja skolēniem par neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbu, ikdienu un izaicinājumiem. NMPD pārstāvji novadīja arī praktisko darbnīcu “Palīdzi cietušajam”.

Būvniecības nozares seminārā no Andrupenes pamatskolas un Ezernieku vidusskolas piedalījās 11 8.- 9. klašu skolēni. Semināra laikā Daugavpils Būvniecības tehnikuma pārstāvis iepazīstināja skolēnus ar iespējām, ko piedāvā tehnikums, kāds ir būvniecības profesiju potenciāls un karjeras iespējas nākotnē. Seminārā uzstājās arī Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības jauniešu padomes PILSONIS pārstāvji, kas uzsvēra jaunu cilvēku iespējas arodbiedrībā, atbalstu pamattiesību apzināšanā un pieprasīšanā. Par aktuāliem jautājumiem būvniecības nozares karjerā runāja arī SIA “GRIF” un SIA PROFLINE pārstāvji.

 

Informāciju apkopoja:

Regīna Pauliņa

Dagdas vidusskolas PKK