KAA pasākums “Acis darba izbijās, rokas darba nebijās…”

Jau otro gadu pēc kārtas, projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, sadarbībā ar Andrupenes lauku sētu, tika rīkots karjeras attīstības atbalsta pasākums meistarklašu radošās darbnīcas “Acis darba izbijās, rokas darba nebijās…”.

Šogad meistarklašu radošās darbnīcas notika 28. maijā, un tajās piedalījās Ezernieku vidusskolas, Andrupenes pamatskolas 6. – 7. klašu un Dagdas vidusskolas 6. klases skolēni. Skolēniem bija iespēja darboties niedru jumta klāšanas, koka un ģipša suvenīru izgatavošanas un sviesta izgatavošanas radošajās darbnīcās.

Niedru jumtu klāšanas darbnīcā skolēni iepazina niedru sagatavošanas procesu, uzzināja, kādas niedres der jumtu klāšanai, kādas neder, cik ilgi tāds jumts kalpo, aplūkoja gatavus jumtus un jumiķa darba instrumentus, iepazina niedru jumtu klāšanas darba paņēmienus pēc sentēvu metodes, uzzināja, cik pieprasīts ir šis amats. Skolēniem bija iespēja iemēģināt roku jumiķa arodā, papūloties pareizi salikt niedru kūli un izvērtēt savas spējas.

Koka suvenīru izgatavošanas darbnīcā skolēni iepazina galdnieka amatu, karjeras izaugsmes iespējas šajā jomā, uzzināja, cik daudz jāstrādā un jāmācās, lai kļūtu par meistaru, iepazina galdniecības meistara darba apstākļus, aplūkoja darbnīcas un darba rīkus. Meistars stāstīja, ka šis amats ir ļoti radošs un mūsdienās pieprasīts, bet labu meistaru ir maz. Praktiski darbojoties, gan zēni, gan meitenes ar lielu aizrautību un interesi iesaistījās radošajās darbnīcās, izgatavojot un grebjot ar kaltu karotes, nosakot koka sugu.

Ģipša suvenīru izgatavošanas darbnīcā skolēni veidoja ģipša glezniņas, nospiežot tuvumā atrodamos augus. Lielākais pārsteigums bērnus sagaidīja brīdī, kad no ģipša tika noņemta māla pamatne un varēja ieraudzīt savu roku radošo darbu. Skolēni uzzināja, ka ģipša suvenīru izgatavošana arī ir amatniecības nozare, kas cieši saistīta ar mākslu.

Sviesta izgatavošanas darbnīcā, skolēni iejutās ēdiena gatavotāja lomā, paši kuļot un mazgājot sviestu, pagatavojot zaļo sviestu ar ķiplokiem un dillēm. Bija lieliska iespēja izvērtēt, cik viegls un ātrs ir sviesta kulšanas process pēc senajām metodēm.

Sirsnīgs paldies niedru jumta klāšanas un galdniecības meistaram Elmāram Auziņam par interesantajām  un noderīgajām meistarklasēm, ģipša suvenīru izgatavošanas radošo darbnīcu vadītājai Ilzei Pauliņai par izturību, pacietību un jauko radošo darbnīcu vadīšanu, Andrupenes lauku sētas vadītājai Skaidrītei Pauliņai un viņas komandai par sirsnīgo uzņemšanu un sviesta izgatavošanas darbnīcu vadīšanu!

 

PKK Sandra Vērdiņa un Regīna Pauliņa