Iepazīstam kurpnieka profesiju!

Februārī un marta sākumā Ezernieku vidusskolas un Andrupenes pamatskolas 5., 6. klašu skolēni projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros turpināja iepazīt kurpnieka amatu.

Tika organizētas trīs ekskursijas uz ādas izstrādājumu darbnīcu “Kristāka kurpīte” Rēzeknē, kuru laikā skolēni uzzināja, ka uzņēmums SIA „Kristāla Kurpīte” darbojas kopš 1997.gada,  sniedzot pakalpojumus jaunu ādas apavu, izstrādājumu izgatavošanā pēc individuāla pasūtījuma, apavu un citu ādas izstrādājumu remontā. Ar apaviem tiek apgādāti Latgales, Vidzemes, Zemgales, Kurzemes un Rīgas kolektīvi. Kurpju meistars un uzņēmuma vadītājs Andris Kačkāns pastāstīja, ka Dziesmu un Deju svētku laikā darbnīcā darbs norit kā bišu stropā, bet arī ārpus svētku laika tiek apauti ar kurpēm, zābakiem un pastalām tautas deju kolektīvi, kori, folkloras kopas, ansambļi, kas vēlas papildināt savu tautas tērpu, etnogrāfisko tērpu vai seno laiku tērpu ar ādas apaviem un citiem izstrādājumiem. Uzņēmuma produkciju raksturo 100 % roku darbs, kuru veic kvalificēti kurpnieki. Apavi un izstrādājumi tiek izgatavoti, saglabājot dekoratīvi lietišķās mākslas tendences, tradīcijas, un realizēti  tautas lietišķās mākslas salonos visā Latvijā. Izgatavotā produkcija piedalās izstādēs, lietišķās mākslas gadatirgos un amatnieku tirdziņos Latvijā un kaimiņu valstīs.

Bērni darbojās arī radošajās darbnīcās, iejutās kurpnieka lomā . Katrs pagatavoja sev nelielu suvenīru – pastaliņu un novērtēja savas spējas.

Lūk, daži Ezernieku vidusskolas skolēnu iespaidi:’’  Mūs laipni sagaidīja darbnīcas saimnieks. Mēģinājām no ādas strēmeles uztaisīt paši pastalas. Tas nebija viegli. Laipna meistare palīdzēja. Katrs atvedām mājās paštaisītu pastaliņu. Patika darboties praktiski’’.     

Un Andrupenes pamatskolas atsauksmes:                        

‘’Andrupenes pamatskolas 5. un 6.klašu skolēni iepazinās ar kurpnieka profesiju. Kurpju izgatavošanas procesam izsekoja no sākuma līdz gatavai kurpei vai zābakam.
Izrādās, ka mūsdienās cilvēki biežāk pērk jau gatavus apavus, bet, tad, kad nepieciešami īpaši, piemēram, tautas deju kolektīviem, tad izmanto kurpnieku pakalpojumus. Kurpnieki izgatavo apavus vēsturisko filmu varoņiem, labo mūsdienu apavus.
Visinteresantākais bija pastalu gatavošanas process, kas nebija nemaz tik viegls!’’

 

Informāciju apkopoja PKK Ezernieku vidusskolā un Andrupenes pamatskolā

Sandra Vērdiņa