Ziņas, Kultūras ziņas

07.02.2014

Izskanējis X Daugavpils Starptautiskais folkloras festivāls

123456 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Daugavpils Kultūras pārvalde sadarbībā ar Latviešu kultūras centru un folkloras kopu „Svātra” no 2014. gada 31.janvāra līdz 2. februārim Daugavpilī rīkoja X Daugavpils Starptautisko folkloras festivālu, kurā Dagdas novadu pārstāvēja folkloras kopa „Olūteņi”.

Festivāla moto „Katrai ziemai sava vasara”.

 

Festivāla mērķis ir popularizēt tradicionālo latviešu un cittautu kultūru, attīstīt, pilnveidot un kopt folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu tradīcijas, tādējādi nodrošinot kolektīvu darbības nepārtrauktību.

 

Dalībai festivāla koncertos, jaunu zināšanu apguvei meistarklasēs, aizrautīgai sadancošanai un sadziedāšanai bija pieteikušās gan Latvijas, gan ārzemju folkloras kopas, kuras kopj un popularizē savas vietējās tradīcijas.

 

Festivālā piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem un vairāk nekā 50 dalībnieku no Krievijas, Baltkrievijas un Gruzijas. Ilgi nerima aplausi pēc folkloras leļļu teātra „Dushegrei” no Maskavas, vīriešu kora „Elesa” no saulainās Gruzijas un folkloras kopas „Paunochnaya suhadrouka” no Vitebskas uzstāšanās.

 

Festivāla laikā savu 20 gadu jubileju svinēja Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras kopa „Svātra”.

 

Festivāla ietvaros notika aī vairākas meistarklases, ko apmeklēja gan festivāla dalībnieki, gan apmeklētāji. To laikā varēja apgūt dažādas prasmes, kuras savā ikdienā izmantoja mūsu senči. Vienā no meistarklasēm bija iespēja iemācīties izgatavot niedru stabules, seno mūzikas instrumentu meistara Aleksandra Maijera vadībā. Tā kā festivāls norisinājās Sveču dienas priekšvakarā, Vaboles etnogrāfiskā ansambļa „Vabaļis” dalībnieces sveču liešanas meistardarbnīcā „Sveču dīnu sagaidūt” ikvienam interesentam ierādīja vienu no vissenākajiem sveču liešanas paņēmieniem, kad svece no vaska un aitu taukiem tiek veidota izgrebtā cukurbietē. Savukārt tie, kuri vēlējās apgūt latviešu tradicionālās dziedāšanas iemaņas, kopā ar J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzēju, mg. art. Zani Šmiti ievingrināja balsi un apguva dziesmu, kas vēlāk, kopīgi dziedot, tika izpildīta arī festivāla lielkoncertā.

 

Otrā festivāla diena noslēdzās ar Kristīnes Kārkles – Puriņas un grupas „Folkvakars” koncertu, kurā mākslinieku izpildītās latviešu tautas etnomūzikas skanējums un improvizācija izpelnījās klausītāju sajūsmu.

 

Svētdien, festivāla noslēgumā organizatori piedāvāja festivāla dalībniekiem apmeklēt Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Daugavpils Māla mākslas centru, Krievu kultūras centru, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, Latviešu māju un citus kultūras un tūrisma objektus bez maksas vai ar īpašām atlaidēm.

 

Kolektīva vārdā izsaku pateicību Dagdas novada pašvaldībai un muzeja „Andrupenes lauku sēta” saimniecei Skaidrītei Pauliņai.

 

Inta Viļuma

Dagdas novada Folkloras centra un kopas „Olūteņi” vadītāja

 

<- Atpakaļ uz: VISAS ZIŅAS