Paziņojumi, Kultūras notikumi

22.01.2021

Pūra lādes cimdu vitrīnizstāde

12345 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dagdas novada Kultūras centra logos leduspuķes nomainīja rakstaini cimdi no līgavas pūra, kurā par godu mūsu dzimtenes lielajai jubilejai 2018.gadā tika ielikts 100-tais priekšmets un, kurš joprojām tiek papildināts.

Senāk tad, kad atnāca ziema, bija vairāk brīva laika, notika tā sauktās “pūra vēdināšanas”, kad izņēma pūra saturu, uzklāja uz sniega, lai drēbes būtu baltākas, sakāra uz žoga, lai puiši redz, kurā mājā dzīvo čaklāka meita. Šoreiz Kultūras centra logos dižojas tautiski cimdi no katra Dagdas novada pagasta, vēstot par mūsu tautas dzīvesveidu un saimnieču čaklumu.

Vairāku gadsimtu garumā Latvijas teritorijā ir izveidojušās bagātas adījumu darināšanas, rotāšanas un valkāšanas tradīcijas, kas rod praktisku pielietojumu vēl šodien. Mūsdienās adīšana ir vispopulārākais rokdarbu žanrs, ko nosaka samērā vienkāršā tehnika, viegli pieejamais materiāls, kā arī adījumu, īpaši cimdu, piemērotība mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Latviešu rakstaino cimdu adīšanai uzmanību pievērsušas prasmīgākās rokdarbnieces – to adīšanā ir nepieciešama ne tikai meistarība, bet arī zināšanas par ornamentu un krāsu lietojumu, kurš katram Latvijas novadam ir savs.

Liels paldies Kultūras centra māksliniecei Sarmītei Kromānei! Paldies Ernestam Vjateram un Artūram Uzoliņam par tehnisko nodrošinājumu!

 

Inta Viļuma

Dagdas novada Folkloras centra vadītāja

 

<- Atpakaļ uz: VISAS ZIŅAS