Kultūras ziņas

13.02.2018

Dagdas “Olūteņi” maskojās piecpadsmito reizi

12345678910 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

No 10. līdz 11.februārim Kārsavā un Kārsavas novadā norisinājās XIX Starptautiskais masku tradīciju festivāls, kurš pulcēja kopā 22 masku grupas no dažādām Latvijas vietām – Līvāniem, Limbažiem, Smiltenes, Tārgales, Dagdas, Izvaltas, Blontiem, Ludzas, Isnaudas, Sēļiem, Pušmucovas, Nirzas, Salnavas, Mērdzenes, Bārbeles, Žīguriem, Katlakalna un Rīgas, kā arī masku grupu no Igaunijas Jõulusandid.

Maskošanās tradīcijas ir viens no nemateriālās kultūras mantojuma savdabīgākajiem un interesantākajiem izpausmes veidiem, kam arī laikmetīgajā kultūrvidē ir pievēršama īpaša uzmanība. Maskotie tēli gadalaika tumšajā pusē un gadalaiku mijās ir sastopami ļoti daudzās valstīs. Lai saglabātu un izzinātu, kā arī atjaunotu zudušo autentisko maskošanās tradīciju, kā arī lai to popularizētu un attīstītu mūsdienās, starptautiskie masku tradīciju festivāli Latvijā notiek kopš 1999.gada.

             

Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, maskoto izdarības un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk nekā 70 – čigōni, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

           

Mūsu novadu festivālā pārstāvēja Dagdas folkloras kopa “Olūteņi”, kam tas bija jau piecpadsmitais šāda veida festivāls. Viens no Folkloras centra svarīgākajiem darbības virzieniem ir masku tradīciju pētīšana. Īpaši ir jāatzīmē kaitu maskošanās tradīcijas pētīšana un izrādīšana, tādējādi panākot maz pazīstamas izpausmes attīstību un atpazīstamību.

           

Festivāls sākās sestdien, 10. februārī, ar masku grupu viesošanos Kārsavas novada pagastos – Mežvidos, Mērdzenē, Malnavā, Goliševā un Salnavā. Folkloras kopas “Olūteņi” maskotie ļaudis Mežvidos apciemoja Kārsavas novada ziemas siltumnīcu kompleksu "Mežvidi", kur ne tikai tiek audzēti tomāti, bet arī tiek ražota 100% dabīga tomātu sula, savukārt nākotnē sadarbībā ar vietējiem lauksaimniekiem tiek plānota arī zemeņu audzēšana, skaidroja SIA "Latgales dārzeņu loģistika'' valdes loceklis Edgars Romanovskis. Tālāk sniegotais ceļs festivāla dalībniekus aizveda uz Gunitas Mūrnieces-Krišānes mājām, kur ar gardām pankūkām sagaidīja visa ģimene – lieli un mazi. Kā jau Meteņos pieņemts, jo tālāks ceļš, jo garāki augs lini, tā arī “Olūteņi” ceļoja pie nākamā saimnieka – Andra Ļubkas, kur tika ar latgaliešiem piemītošo viesmīlību gan sagaidīti, gan izvizināti, pretim, kā jau pienākas, caur rituālu, kura uzdevums ir tikai viens – palīdzēt cilvēkiem, saņemot svētību un spēku jaunajam darba cēlienam.

           

Vakarā visas masku grupas pulcējās Kārsavas kultūras namā uz lielo masku saietu. Ikvienam interesentam bija iespēja redzēt visas masku grupas darbībā mājas situācijā.             Masku saieta noslēgumā notika individuālo masku skate un labāko masku apbalvošana. No katra kolektīva skatē piedalījās vairākas maskas. Šoreiz vērtētāji bija nevis festivāla eksperti, bet gan skatītāji. Par negaidītu pārsteigumu kļuva tas, ka sīvā konkurencē Dagdas folkloras kopas “Olūteņi” masku grupa Garuo nakts un Čapuks ieguva Uzslavu par trešo vietu individuālajā masku skatē.

           

Festivāla noslēguma diena sākās ar domnīcu Kārsavas kultūras namā, kur festivāla eksperti iezīmēja turpmākās masku tradīcijas uzturēšanas vadlīnijas un izvērtēja katras masku grupas sniegumu lielajā masku saietā.

           

Kārsavas novada iedzīvotāji un viesi īpaši varēja baudīt festivāla masku gājienu no kultūras nama uz „Krosta” estrādi, kur notika noslēguma ceremonija un aizrautīga Meteņa jeb, kā Latgalē to sauc, Aizgavēņa svinēšana. Arī šeit neizpalika bez pārsteiguma momenta, kad virs svētku dalībnieku galvām nolaidās helikopters, ietinot visus sniega un konfekšu virpulī.

           

Ir aizvadītas divas neaizmirstamas dienas. Liels paldies Dagdas novada pašvaldībai par atbalstu un šoferim Aldim Gražulim par pacietību un izvizināšanu!

           

Īpašs paldies “Olūteņu” maskotajiem ļaudīm: Ilzei Tukišai, Diānai Vrubļevskai, Ritai Pūliņai, Skaidrītei Kupšei un “garās nakts” pavēlniekam Mārim Viļumam!

           

Sirsnīgs paldies visiem, kas uzņēma un rūpējās par festivāla dalībniekiem Kārsavā un novadā!

 

Inta Viļuma

Dagdas novada Folkloras centra vadītāja

<- Atpakaļ uz: VISAS ZIŅAS