Kultūras ziņas

09.08.2017

Dagdā īstenots Latgales kultūras programmas projekts

12345 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Latgales kultūras programmas ietvaros Dagdā 29.jūlijā izskanēja Latgales dziesmu vakars „Sajust Latgolu caur dzīsmi”. Pasākums notika Dagdas novada svētku „Annas Dagdā” ietvaros un pulcēja plašu klausītāju auditoriju.

Latgales dziesmu vakars ļāva klausītājiem sajust, apzināties un novērtēt, ka muzicēt un uzrunāt publiku latgaliski ir patiesi, aizraujoši un pat moderni. Pasākumā uzstājās vairākas mūsdienās populāras mūzikas grupas - „Piparmētra”, „Kapļi”, „Dabasu durovys”, „Sovvaļnīks” un „Dvinskas muzikanti”. Dagdas novada svētku apmeklētāji varēja iepazīt un izbaudīt dažādu stilu mūziku.

 

Meiteņu grupa «Piparmētra» no Ilūkstes ir jauna grupa. Sākotnēji tā spēlēja dažādu Latvijas un ārzemju izpildītāju kaverversijas, bet tad izrādījās, ka gandrīz visām grupas meitenēm ir radošas idejas, tika nolemts izmēģināt radīt ko savu. Tas vainagojās ar panākumiem, grupa ir tikusi līdz savam mini albumam.

 

Populārā alternatīvās mūzikas grupa «Kapļi» ar savu albumu “Prauda par Madaļi” ir ieguvusi Latgales kultūras balvu „Boņuks”, kā nominanti šajā nozarē startēja arī Latvijas mūzikas balvas pasākumā „Zelta mikrofons”. Grupa ir piedalījusies konkursā "Supernova". Ir izdevuši savu debijas albumu "Ašņa Dasys".

 

Grupas „Dabasu Durovys” lielākā daļa dziesmu tekstu ir latgaliešu valodā, taču atsevišķas dziesmas tiek izpildītas latviešu un angļu valodā. „Dabasu Durovys” ir viena no pirmajām un nedaudzajām grupām, kas sāka dziedāt rokmūziku latgaliešu valodā. Aktīvi popularizē latgaliešu dziesmas jau vairāk nekā 10 gadus, izdoti vairāki albumi. Grupa ir labi pazīstama, tai ir izdevies atrast vietu Latvijas un it īpaši Latgales mūzikā un arī atstāt savas pēdas tajā.

 

Latgaliešu rokmūziķis Sovvaļnīks jeb Ingars Gusāns savu dziesmu vārdu pamatā ņem dažādu latgaliešu dzejnieku latgaliešu valodā sarakstītus dzejoļu tekstus. Ir izdoti albumi - „Sūpluok”, „Bolts susātivs”,  «Napaseitynuots». Ir saņēmis vairākas latgaliešu kultūras gada balvas. Jūtams pozitīvs atbalsts no klausītāju puses. 

 

Slāģermūzikas grupa „Dvinskas muzikanti” ar Juri Ostrovski priekšgalā ir labi pazīstama visā Latvijā. Grupa ir izdevusi albumu „Dzymto puse”. Ar dziesmu „Hej, brouļ latgalīt” ir iekļuvusi „Latvijas šlāgeraptaujas” gada finālā un ieņēmusi 4.vietu.

 

Latgales dziesmu vakara organizēšana Dagdā deva ieguldījumu latgaliešu pašapziņas stiprināšanā, latgaliskā dzīvesveida kā dabiskas, ikdienišķas parādības apliecinājumā. Tas parādīja Dagdas novada svētku apmeklētājiem, ka viss ir iespējams tepat un tagad, ka pasauli ir iespējams atklāt un tai tuvoties, apjaušot savas saknes, tādā veidā pozicionējot savu vietu un lomu Latgales kultūrtelpā.

 

Latgales dziesmu vakars tika finansēts no Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2017”.

 

Informāciju sagatavoja:

Projekta vadītāja

Inese Plesņa

t. 65652170, 29193397

e-pasts: inese.plesna@dagda.lv

<- Atpakaļ uz: VISAS ZIŅAS