Kultūras ziņas, LV100

16.08.2018

Latvijas Simtgades Zaļumballe Asūnē atmirdzēja latviskumā

12345678910 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Skaista uzpucēšanās, dzirkstošs spēles un dejas prieks, raits danča solis, smaidi un reizēm kāda pagalam nerātna izdarība, bet pāri visam – kopābūšanas prieks, netveramā sajūta, ka vasaras vakarā, ziediem tvanot un mūzikai skanot, svinam savu dzīvotgribu un latviskumu. Tās bija Simtgades zaļumballes sajūtas.

Sestdien, 11.augustā jautrās mūzikas skaņas aicināja uz satikšanos Asūnes brīvdabas estrādē, jo zaļumballe ir vietējo ļaužu kopā sanākšana uz deju vakaru brīvā dabā.

Agrāk Zaļumballes tika sauktas par zaļumu svētkiem, zaļumu priekiem, saviesīgo dzīvi ar deju. Latgalē tās dēvēja par večerinkām.

Vakara vadītāji Olga un Aivars aicināja atskatīties uz Latvijas simtgadi caur melodijām, dziesmām un dejām dažādos laika posmos, ko ir piedzīvojušas zaļumballes.

Indras tautas nama senioru deju kolektīvs “Labvakar!” tika aicināts uz estrādes skatuvi kā Zaļumballes deju pratēji. Kolektīva vadītāja Ilona Kangizere uzrunāja  skatītājus droši iesaistīties dejās ar Indras “jauniešiem”. Kopā ar drosmīgākajiem pasākuma apmeklētājiem tika izdejots krakovjaks, padespaņ, krustdeja, „pērkonītis” un “grēcinieks”.

Vecākie pasākuma apmeklētāji dalījās atmiņās par sava laika Zaļumballēm: cik kilometrus vajadzēja mērot; kādus darbus paveikt mājās, lai vecāki atļauj skriet uz dejām; kādās vietās notika Zaļumballes; kādas dejas tika dejotas.

Tautas muzikants no Indras Leonīds Skumbins stāstīja, kā pats spēlējis Zaļumballēs. Akordeona skaņas aicināja līdzi dziedāt un izlocīt kājas.

Tāpat, kā senāk, Zaļumballe pulcināja ne tikai vietējos iedzīvotājus - ciemiņi bija sabraukuši no malu malām. Skatītājus priecēja jautrās baltkrievu dziesmas Dagdas baltkrievu biedrības “Verbica” vokālā ansambļa “Akoļica” (vadītāja Tamāra Starovoitova) izpildījumā un tautiskās dejas, ko izdejoja Ezernieku deju kopa „Ežezers” (vadītāja Natālija Sprukte). Ar skaļiem aplausiem tika atbalstīti mazākie koncerta dalībnieki - Dagdas Jauniešu centra deju grupa „Nika” (vadītāja Veronika Mamedova). Asūnes talantīgā dziedātāja Oksana Reine savas dziesmas angļu un itāļu valodā veltīja vārdadienas gaviļniecēm - Olgām, Zitām, Liegām, Zigitām.

Visi interesenti varēja iepazīties ar Asūnes pagasta vēsturi un  skolas fotogrāfijām ( varbūt kādā no tām atpazīt arī sevi vai kādu senu paziņu.)

Īpašs paldies tika teikts Aurēlijai un Andrim  Tribisiem par ģimenes fotogrāfijām, kuras ir skatāmas  Tradīciju burtnīcā “Zaļumballes” (Asūnes un Dagdas bibliotēkās).

Pēc svētku koncerta, neskatoties uz lietutiņu, kas ik pa brīdim uzlija, visi pasākuma apmeklētāji (kas bija gana daudz - pat ģimenes ar maziem bērniem) varēja izlocīt kājas. Muzikants no Kārsavas spēlēja līdz rīta ausmai. Tā bija riktīga izdejošanās, kā jau Zaļumballē pienākas!

 

Mana  zeme  ir  mans  spēks un  vājums,
Manas  saknes – tikai  te,
Tukšs  bez  viņas  būtu  mūža  gājums,
Viņa -  mana  Dzimtene.      

 

Mīlēsim  un sargāsim savu dzimto zemīti un vēlēsim tai ozola stiprumu un saules mūžu!!!

Simtgades Zaļumballi finansiāli atbalstīja LR Kultūras Ministrija  un Dagdas novada pašvaldība.

 

Olga Lukjanska

Kultūras pasākumu organizatore Asūnes pagastā

Foto: Sanita Karpoviča

 

<- Atpakaļ uz: LV 100