Ziņas

21.09.2022

NET4EU projekta tikšanās Budapeštā

123456 1/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Lietainajā 14.septembra rītā devāmies uz Rīgas lidostu, lai dotos ceļā uz vienu no skaistākajām Eiropas Savienības pilsētām- Budapeštu, Ungārijas galvaspilsētu. Tiešais lidojums un jau pēc 2 stundām esam galamērķī. Iepazīstam sabiedriskā transporta kustības sarakstu, lai patstāvīgi nokļūtu līdz pilsētas centram un viesnīcai. Budapešta uzreiz pārsteidz ar vakara neatkārtojamo skaistumu- vecpilsētas arhitektūra tiek izgaismota un veiksmīgi akcentēta.

NET4EU projekta pirmajā dienā devāmies uz Ócsa- pilsētu 30 km attālumā no Budapeštas. Ócsa ietilpst projekta sadarbības partnera- Pestas pašvaldības teritorijā. Projekta seminārs notika Bolyai Janos ģimnāzijā, kurā mācās skolēni no 9. līdz 12.klasei. Iepazināmies ar skolas īstenoto vides izglītību, apskatījām izveidotos uzskates materiālus par invazīvajām augu un dzīvnieku sugām Ungārijā un izmēģinājām interaktīvo spēli par dabas aizsardzību. Vēlāk katra projekta dalībvalsts prezentēja sava pārstāvētā reģiona pieredzi par darbību aizsargājamās dabas teritorijās. Krāslavas novada pašvaldības pārstāvji stāstīja par Rāznas Nacionālo parku un Jaundomes Vides izglītības centru. Diskutējām par ilgtspējīga tūrisma produktu veidošanu aizsargājamās dabas teritorijās, apspriedām mūsu valstu labo pieredzi un veiksmīgos risinājumus, kā arī problēmas dabas aizsardzības jomā.

Pēc semināra apmeklējām Ócsa pilsētas galvenos apskates objektus- Árpád Age Romanesque baznīcu un vietējo lauku sētu, kas iekārtota viduslaiku stilā. Árpád Age Romanesque baznīcu 13.gadsimtā uzcēla premonstriešu mūku ordenis, lai to izmantotu kā klosteri. 16.gadsimtā klosteri reformēja un baznīca tika nodota vietējā ciemata pārvaldei, turpmāk tā tika izmantota kā sabiedriskā kulta un pulcēšanās vieta. 20.gadsimtā baznīca tika atjaunota, tās joprojām ir saglabājušies senie gleznojumi uz dievnama sienām.

Nākamajā dienā piedalījāmies sapulcē par projekta turpmāko darbību. Tika nolemts, ka projekta nākamā tikšanās tiks organizēta oktobra nogalē Krāslavas novadā. Izrunājām visus mājas darbus, kuri jāveic katrai dalībvalstij līdz nākamajai tikšanās reizei.

Pēcpusdienā devāmies apskatīt Budapeštas ziemeļaustrumu pievārtē esošo Gödöllő pils kompleksu. Gödöllő pils tika uzbūvēta 18.gadsimtā un tā bija viena no Austrumungārijas galma rezidencēm. Jau pirmajā zālē mūs sagaida Ungārijas karaliene Elizabete, kuru tautā dēvēja par Sisi. Skaistā, trauslā karaliene kā gide mūs veda pa pils istabām un stāstīja aizraujošus galma stāstus. 1981. gadā pils kompleksā tika uzsākti atjaunošanas darbi, tagad vēsturiskā vieta ir pilnībā restaurēta un labiekārtota. Apbrīnas vērts vēsturisks objekts, kurš tiks saglabāts arī nākamajām paaudzēm.

Ceturtajā dienā jau rīta pusē sākām gatavoties mājupceļam. Vakara pusē veiksmīgi esam mājās. Pēc braucienā pavadītajām dienām ir daudz pārdomu un ideju. Tagad ir jādomā, ko savā pašvaldībā vēlamies parādīt un pastāstīt par sevi.

 

Jaundomes muižas vadītāja

Līga Vaivode

<- Atpakaļ uz: Krāslavas novada Dagdas portāls