Ziņas

04.06.2019

Lai silta un droša vasara!

1 1/
  • 1

Sākoties vasaras brīvlaikam, aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem drošības noteikumus, kas jāievēro, atrodoties ūdens tuvumā un peldoties, braucot ar velosipēdu, skrituļslidām vai skrituļdēli, lēkājot uz batuta, šūpojoties šūpolēs vai pavadot brīvo laiku citās aktivitātēs.

Pavadot vasaru pilsētā, bērni labprāt rotaļājas pagalmos. Ja pagalmā tiek spēlēta bumba, vecākiem ar bērniem ir jāizrunā pareizā rīcība gadījumos, kad bumba izripo uz ielas.

Tāpat aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem ugunsdrošības jautājumus un iespējamo rīcību kritiskās situācijās. Viens no riskiem, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība – grila izmantošana. Grilējot jāatceras, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami, ātri uzliesmojoši un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku, tādēļ bērni patstāvīgi to izmantot nedrīkst, un vecākiem ieteicams nodrošināt, lai bērni tiem nevar piekļūt, kā neatstāt bērnus vienus darbojošos grila tuvumā.

Sasniedzot desmit gadu vecumu, bērni drīkst patstāvīgi piedalīties satiksmē ar velosipēdu, ja viņiem ir vadītāja apliecība. Braucot ar riteni, obligāta ir aizsargķiveres izmantošana, satiksmes noteikumu un veloceliņu marķējuma zīmju ievērošana. Skrituļojot jālieto ķivere, ceļu un roku aizsargi.

Bērniem ir jāatgādina ceļu satiksmes noteikumi, lai viņi zinātu par drošu pārvietošanos, ejot kājām. Bērni jābrīdina arī par to, ka mūzikas klausīšanās austiņās neļauj sadzirdēt tuvojošos transportlīdzekli, tāpēc, pārvietojoties kājām, visa uzmanība jāvelta situācijai uz ceļa vai ielas.
Jāatgādina arī tas, ka nedrīkst mēģināt iekļūt transformatoru būdās, kāpt elektrības stabos, laist gaisa pūķus elektrolīniju tuvumā, kā arī tuvoties teritorijām, pie kurām ir melna zibens zīme uz dzeltena fona.

Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi bērni mājās paliks vieni, taču vecākiem būtu jāpieradina bērni regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties, ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom. Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Jāatgādina, ka vecāku prombūtnes laikā nedrīkst laist mājās svešus cilvēkus, kā arī iesaistīties sarunās uz ielas ar svešiem cilvēkiem vai pieņemt viņu aicinājumus doties līdzi. Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24.pants nosaka, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Tātad – rūpēties par bērna pieskatīšanu ir vecāku pienākums, kas noteikts ar likumu.

Vasaras karstajās dienās īpaši vilinoši ir atpūsties pie ūdens, tāpēc svarīgi ir novērst arī riskus, kas varētu rasties peldoties. Vecāki nedrīkst pieļaut situācijas, ka bērni dodas peldēties vienatnē, un pat labi zināmās peldvietās viņus nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības.
Jāievēro arī, ka bērni līdz 16 gadu vecumam sabiedriskās vietās drīkst uzturēties līdz pulksten 22.00, bet vēlāk – tikai pieaugušo uzraudzībā.

Nelaimes gadījumā bērniem ir jāzina, kur meklēt palīdzību – kad jāzvana vecākiem, vai steidzami jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112 vai ātrajai medicīniskajai palīdzībai pa tālruni 113.
Par drošības jautājumiem tiek runāts visa mācību gada garumā izglītības iestādēs.

Bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi. Aicinām pieaugušos rūpēties, lai bērni būtu zinoši visos ar viņu drošību saistītajos jautājumos, jo tad vasaras atpūta būs gan mierīga pašiem, gan droša bērniem!

Uz tikšanos skolā 2.septembrī!

 

Dagdas novada IKSN vadītāja M.Micķeviča

<- Atpakaļ uz: Dagdas novada portāls